Олимпийските шампиони на Пьонгчан на глава от населението

Току-що завършените Зимни олимпийски игри 2018 започна с колоритна церемония по откриването, която се проведе в Олимпийския стадион Пьонгчанг в Пхенчхан. Церемонията по откриването, която започна в 8, 00 ч. На 9 февруари 2018 г., беше съсредоточена върху посланието за мир, страст, хармония и конвергенция. Зимните игри привлякоха спортисти от 92 страни, които се състезаваха в 102 събития. Бяха спечелени 307 медала, включително 103 златни медала, 102 сребърни и 102 бронзови медала. Норвегия оглави класирането с медали с 39 медала, като Германия и Канада спечелиха по 31 и 29 медала. Въпреки това, когато се счита за медал на глава от населението, другата страна е начело на масата.

Шампиони на глава от населението

С екип от едва 109 спортисти, Норвегия успя да събере най-голям брой медали. Като се има предвид малкото население, то лесно би достигнало до масата за медал на глава от населението. Въпреки това, Лихтенщайн, с население от приблизително 37 340 души, е на върха на медал за медал на глава от населението с 26.15 медала на един милион жители. Лихтенщайн събра само един бронзов медал на зимните игри. Норвегия бе класирана като далечна секунда с 7.33 медала на един милион души срещу население от около 5.2 милиона жители. С население от 8, 2 милиона души, Швейцария получи трета позиция с медал на глава от населението от 1, 82. Той събра общо 15 медала и се класира на осмо място в класирането с 5 златни медала.

Австрия и Швеция завършиха списъка на петте най-големи шампиони на глава от населението съответно с 1, 60 и 1, 41 медала на глава от населението. Всяка страна спечели общо 14 медала, но Швеция се класира по-високо от Австрия по брой на спечелени златни, събирайки 7 златни медала срещу Австрия. Въпреки че Холандия спечели 20 медала и се класира на 5-то място в общата позиция на медала, с население от 17, 1 милиона души, тя управлява 1, 17 медала на един милион души.

Финландия управляваше само шест подиума, като спечели златен, сребърен и четири бронзови медала. Той се класира на 18-то място в общото класиране на медала. С население от 5, 4 милиона души, тя успява да управлява 1, 09 медала на един милион души, класирайки се на 7-мо място. Словения следи отблизо 1, 01 медала на един милион души, спечелила два медала. Двата медала бяха разпределени между 2, 1 милиона души. Канада и Чехия завършиха десетте шампиони на глава от населението съответно с 0.81 и 0.67 медала на един милион души. Интересното е, че Канада управлява 29 медала и е класирана на 3-то място в класирането. Въпреки това, с население от 36, 29 милиона души, тя е по-ниска от страните, спечелили по-малко медали.

Как се изчисляват медалите на глава от населението?

Медал на глава от населението е броят на медалите, споделяни от един милион души от дадена страна. Въпреки че не всички граждани на дадена страна участват в Зимните игри, те споделят славата и постиженията на своите представители. За да се изчислят медалите на глава от населението, броят на спечелените от дадена държава медали се разделя на общото население на тази страна. Полученият резултат се умножава с един милион. Въпреки че страни като Германия и САЩ спечелиха най-много медали на Зимните игри 2018 г., голямото им население осигури по-ниско класиране от повечето страни, спечелили по-малко медали. Всъщност САЩ управляваха само 0.07 медала на милион души.