Страни с най-летни олимпийски медали

От 1896 г., когато за първи път се провеждат Летните олимпийски игри или по-често „Олимпийските игри”, събитието се превърна в най-популярното спортно събитие в световен мащаб. Тя е нараснала от обикновена афера, състояща се само от 14 събития до величествена витрина с над 300 дисциплини, включващи конкуренти от повече от 200 страни и територии. От 1904 г. първите трима във всеки случай получават златни, сребърни и бронзови медали в този ред на финалната позиция.

В течение на историята, общо 18, 553 медала са били издавани на състезателите на Летните олимпийски игри. Въпреки това, традицията да се дават медалите не винаги е била такава, каквато я познаваме сега. По време на първите олимпийски игри в Атина, Гърция, победителят получи две точки: сребърна монета и маслинен венец. На второ място бе дадена медна монета и лавров клон. Летните игри от 1900 г. бяха още по-особени, тъй като спечелилите състезатели бяха наградени с трофеи! В първите години на Олимпиадата златото се смяташе за твърде ценно, за да бъде раздадено в най-чистата си форма.

Съединените американски щати са начело на най-добрите летни олимпийски медали с 2, 520 спечелени медала. Олимпийските игри през 1904 г. се проведоха в Сейнт Луис, Мисури и завършиха с приемането на 239 от наличните 280 медала. Този аномален подвиг беше осъществен, защото много страни не можеха да изпратят спортисти на трансатлантическото пътуване за летните игри. Най-украсеният спортист в това събитие беше американският плувец Чарлз Даниелс, който получи три златни медала и един от сребро и бронз.

На всяка лятна олимпиада се очаква Съединените щати, Великобритания и Русия да се състезават за най-големия медал. Спортът в тези страни развива професионална култура от ранните години на съвременната олимпиада. Затова те имат голям набор от завършени конкуренти, от които да изберат. Освен това, диапазонът от дисциплини, в които участват големите три от Олимпийските игри, е по-широк от повечето нации. Например, Кения е известна със спечелването на състезания по средни и дълги разстояния. На Олимпийските игри в Лондон през 2012 г. Кения спечели 11 медала само за 6 събития, като всички те проследяват състезания. Междувременно САЩ спечелиха 104 медала в 16 събития.

Спортната култура в различните страни има дълбоко въздействие върху способността да се печелят медали на Игрите. Индия, например, е луда страна по крикет. Това обаче е спорт с произход от времето си като британска колония. Лека атлетика и други спортове, които изискват физическа сила, са почти нечувани в субконтинента. Въпреки че е втората по население нация, Индия е спечелила само няколко олимпийски медала. Азиатското общество също разглежда спорта като изложба на елегантност, а не като конкурс. Това вероятно обяснява защо Китай е спечелил най-много медали в гмуркане, вдигане на тежести и гимнастика.

На Олимпийските игри много талантливи спортисти се фокусират върху спечелването на множество медали в различни събития. Майкъл Фелпс, американски плувец, притежава рекорда за най-много златни медали, спечелени на едно-единствено Олимпийско игрище. Той спечели 6 златни през 2004 г. и 8 медала през 2008 г. В последната олимпиада в Рио през 2016 г. Фелпс спечели 5 златни и сребърни медала. Много по-трудно постижение би било американският спринтьор Марион Джоунс, който спечели 5 златни медала през 2004 г., но по-късно ги отмени.

Понастоящем САЩ продължават да поддържат класирането си на първо място на Олимпийските игри, след като спечелиха най-голям брой медали на Летните олимпийски игри 2016 (общо 121; 46 златни). Китай (70) и Великобритания (67) спечелиха втория и третия най-голям брой медали на олимпиадата в Рио.